Корупція у ДП «Укртрансгаз» підвищує вартість комунальних тарифів для населення


   Сьогодні в УНІАН відбулась прес-конференція, під час якої активісти громадської антикорупційної організації «Крадіям по руках» та народний депутат України Олег Осуховський, Голова підкомітету ВРУ з протидії корупції оприлюднили результати розслідування корупційних схем на ПАТ «Укртрансгаз».

 

   На підприємствах “Укртрансгазу” досі процвітає та розвивається корупція, а керівництво неефективне, бо має зацікавленість у збитковості державного підприємства. Такого висновку прийшли активісти громадської організації «Крадіям по руках» та Олег Осуховський народний депутат України, дослідивши фінансові звіти підприємства, судові справи, де фігурувало підприємство «Укртрансгаз». 

   З 2014-2016 збитковість держпідприємства «Укртрансгаз» зросла майже у 5 разів На вересень 2016 року компанія демонструє збитки на 3 млрд 919 млн і нульовий прибуток. Разом з тим, тільки офіційні витрати Укратнагазу за 2016 рік становили 27 млрд. 466 млн. У 2014 річний збиток підприємства -777 млн.грн, у 2015 році – вже 3.2 млд. грн., а на вересень 2016 сума зросла вже до 3.9 млд грн. На думкою експертів на кінець 2016 збиток може сягнути 5 млд.грн, - заявляє  Олег Осуховський народний депутат України, голова підкомітету ВРУ з протидії корупції – а це підвищіть ціни на газ для населення.  

   Керівництво ДП «Укртрансгаз» та підприємства, які входять до його структури, зумисне збільшують видатки, закуповуючи товари та послуги на сотні мільйонів гривень за завищеними цінами, ведуть непрофесійну діяльність, за що постійно компанія несе штрафи на десятки мільйонів, у компанії досі існує найвищий відсоток втрати при транзиті газу порівняно з європейськими компаніями (за деякими даними у 2-3 рази більше), безоплатно використовуються газові сховища, за недбалістю чи махінаціями втрачається багатомільйонне обладнання,– розповідає Вікторія Кулаковська, голова правління ГО «Крадіям по руках». - Це призводить до того, що стратегічне державне підприємство замість того, щоб зменшувати вартість газу для населення, кожного року показує збитки і фактично є неприбутковою організацією. 

  Після перевірки діяльності ПАТ «Укртрансгаз» ще у 2014 було відкрито кримінальне провадження за порушення на суму більше 1, 4 млд. грн.. Збитки від такої діяльності становили понад 219 млн. 650 млн. грн. – заявляє Олег Осуховський народний депутат України, голова підкомітету ВРУ з протидії корупції, - Але досі ніхто з керівників не поніс кримінальної відповідальності. Збитковість підприємства спричиняють також махінації та крадійство на підприємствах, які входять до Укртрансгазу. Наприклад, в одній з кримінальних справ фігурує ТОВ “Українська транспортна спілка”, що займається господарською діяльністю з постачання природного газу. Було відкрите кримінальне провадження за фактом зловживання службовим становищем та заволодіння чужим майном. Посадові особи ТОВ “УТС” привласнили державне майно - компресорну станцію вартістю 87,2млн.грн. Справа й досі перебуває у слідчому відділі Жовтневого районного відділення Харков. Розслідування тягнеться вже четвертий рік, а приватна компанія продовжує заробляти на вкраденому у обладнанні.   

  Найкраще схеми розкрадання грошей можна прослідкувати, ознайомившись із річними планами закупівель. Тільки за 2014 -2015 роки ДП «Укртрансгаз» заплатило за послуги щодо консультування стосовно апаратного забезпечення більше 183млн. грн., - розказує Ігор Караль експерт з  протидії шахрайству - За послуги у сфері інформаційних технологій і комп’ютерної техніки, проектування та розробляння у сфері інформаційних технологій - 162 млн.грн. А ось крани, вентилі, клапани та подібні вироби до труб, котлів, резервуарів, цистерн і подібних виробів за 2015-2016 роки обійшлися у 540,1 млн.грн.  У фінансових звітах також були вказані понад 76 млн. грн. на пасажирські автомобілі. Окрім того, філія “Агрогаз” дозволяє собі купувати алкоголь за народні гроші. Відповідно плану закупівель на 2015р., компанія отримала напої алкогольні дистильовані на суму 98 тис. грн., – пиво на суму 19 тис. грн.,– вина зі свіжого винограду на суму 98 тис.грн. Для порівняння співвідношення витрат та грошей для операційної діяльності підприємства, залишки на банківському рахунку Укртрансгазу станом на кінець 2015 року становили лише 408 млн.124 тисяч гривень.

    Недбальство керівництва на ДП “Укртрансгаз” коштували українцям мільйони. Так, через порушення термінів стягнення дебіторської заборгованості та не проведення претензійно-позовної роботи товариство втратило зобов’язань боржників на суму 12,1 млн. Грн, - розказує Ольга Мілетич,  юрист  громадської організації «Крадіям по руках» - а пеня накладена Київським мiським вiддiленням Фонду соцiального захисту інвалідів, близько 23 мільйонів гривень.  За 2015-2016 роки амортизаційні витрати зросли до 12,5 млд. грн., що може бути великою авантюрою. До того ж ДП “Укртрансгаз” часто задіяне у судових вирішеннях конфліктів. Тільки у 2016 році на юридичне консультування та захист інтересів компанією було витрачено 30 млн.грн. Це все вказує на неефективне господарювання. 

   Факти вказують на те, що стратегічне державне підприємство ДП «Укртрансгаз”, яке заробляє немалі гроші на транспортуванні газу з Росії до Європи, отримує дохід від зберігання газу у сховищах, умисно роблять збитковим. До того ж вартість газу для населення включає вартість транспортування. На держпідприємстві крадуть, а люди платять за газ та тепло в декілька разів вищі ціни.. За даними «Київенерго», вартість газу входить у тарифи на опалення та гарячу воду і складає в середньому 60%. Порівняно із 2013 роком, у 2016 році тариф на опалення зріс в 11 разів, гарячу воду - у 5.4, на газ - у 12 разів. Тобто чим більше видатків та збитків у ДП «Укртрансгаз» та підприємств «Нафтогаз», тим більше платить за газ кожен українець.    

 

   Громадські активісти звертаються до правоохоронних органів із проханням перевірити озвучені факти стосовно підприємства ДП «Укртрансгаз» та плани закупівель, які викликають сумніви.